Czy e-mail marketing jest skuteczny?

W dzisiejszych czasach firmy są niemalże zmuszane do poszukiwania coraz to nowszych i skuteczniejszych sposobów dotarcia do klienta. Powodem takiego stanu rzeczy jest po prostu ogromna konkurencja na wszelkich możliwych polach, która zmusza do walki o każde wyświetlenie strony internetowej, nie mówiąc już o przekonywaniu do ewentualnego zakupu.

Agencje marketingowe dwoją się i troją, by znaleźć możliwie najdoskonalsze opcje skutecznego wypromowania marki lub produktu i na ten moment trudno jest ocenić precyzyjnie i jednoznacznie, czy jakiekolwiek ewentualne metody marketingu nie zostały jeszcze wypróbowane w praktyce i czekają na swoiste odkrycie. Marki próbują wielu różnych strategii, wydając na cele marketingowe nawet setki tysięcy dolarów i takie inwestycje, szczęśliwie, ciągle się zwracają i jedynie najbardziej kontrowersyjne i eksperymentalne są zagrożone potencjalną wtopą.

Ciągle istnieją jednak naprawdę sprawdzone i zwyczajnie bezpieczne sposoby na marketing, które są przy tym stosunkowo niedrogie i wykazują faktyczną skuteczność w zabieganiu o uwagę klienta.
Jednym z takich sposobów jest e-mail marketing, który osobom spoza branży marketingowej kojarzy się w sposób odrobinę pejoratywny. Kiedy takie osoby myślą bowiem o otrzymywaniu informacji handlowych na skrzynkę poczty elektronicznej, na myśl od razu przychodzi im niezwykle uciążliwy spam. Trudno się temu dziwić – nikt nie chce otrzymywać treści wbrew swojej woli i zapobiegawczo woli się przed tym obronić, ale porównywanie e-mail marketingu ze spamem jest zwyczajnie krzywdzące.

U podstaw swoich założeń marketing mailowy zakłada bowiem, że żeby móc wysyłać klientowi informacje handlowe, klient musi najpierw jasno wyrazić na to zgodę. Nie jest to oczywiście najprostsza sztuka, by zachęcić potencjalnego odbiorcę do wyrażenia zgody na otrzymywanie informacji, które niekoniecznie muszą go interesować, ale branża marketingowa wykształciła kilka sprawdzonych sposobów na rozszerzenie bazy klientów zainteresowanych otrzymywaniem treści na maila.

Najsprytniejszym z nich jest zdecydowanie zorganizowanie konkursu w mediach społecznościowych danej marki. Osoby niezwiązane z realiami świata reklamy niejednokrotnie zadziwiają bardzo dziwaczne warunki tego typu konkursów, które w praktyce nie wymagają żadnego szczególnego talentu, a jedynie kliknięcia przycisku polubienia, zaobserwowania czegoś i najczęściej również zapisania się do newslettera. Zapis w kręgu tych wymogów wygląda całkowicie naturalnie i bardzo rzadko zdarzają się w takich konkursach jednostki, które perfidnie wypiszą się z newslettera od razu po opublikowaniu wyników konkursu. O wiele częściej ludzie dają informacjom handlowym szansę, zwłaszcza jeśli pochodzą one od marek, które mają w ich oczach dosyć dobrą opinię.


E-mail marketing jest bardzo skuteczną metodą promowania swojej marki, ale w bardzo specyficznych warunkach. Z uwagi na wymóg udzielenia zgody na otrzymanie reklamy przez klienta, marketing mailowy służy bardziej do utrwalania relacji marki z nim, a nie do pozyskiwania nowych odbiorców. Takie podejście również jest jak najbardziej ważne i często zwraca się w naprawdę efektywny sposób.

Podoba się?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Dodaj komentarz